Laci oldala

“Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja.A legnagyobb hiba, amit elk övethetünk, az, ha nem teszünk semmit, mert azt hisszük, hogy csak keveset tehetünk." (Einstein-Smith)

Nap energiatárolási lehetőség, hagyományos akkumulátorok nélkül  

 


A napenergiát már át tudjuk alakítani elektromos energiává, még ha nem is a leghatékonyabb módon.  A tárolásra is egyre több és jobb megoldások születnek a hagyományos akkumulátoros megoldásokon kívül.

Egyik ilyen megoldás, az a lendkerekes energiatárolás. itt mozgó, forgó alkatrészben tárolják az energiát. Vákuum technikát és alacsony hőmérsékletű technikát ( -180 C fok alatti) valamint szupravezetős csapágyazást igényelnek (mágnescsapágyak).

Előnyei? Nagy energiasűrűség, hosszú élettartam (20 év),nincs kapacitáscsökkenés az élettartam során, alacsony környezeti terhelés, környezeti hatásokra érzéketlen, élettartama független a kisütések időtartamától, töltöttsége könnyen ellenőrizhető.

Hátrányai: Jelentős önkisülés, rendszerszinten alacsony energiasűrűség, rendkívül alacsony üzemi hőmérséklet, kis csillapítás (rezgésekre hajlamos), bonyolult, kiforratlan.

Egy másik megoldás valamivel egyszerűbbnek és a „kis emberek” számára is lassan járhatónak tűnik. Ez a szivattyús, hidrogenerátoros megoldás, ahol vizet szivattyúzunk alacsonyabb tározóból magasabb tározóba a napenergiával, majd éjjel, vagy mikor szükséges „visszaejtjük” a vizet hidrogenerátorokkal visszaalakítva azt elektromossággá.

Ez egy amerikai fejlesztésű hidrogenerátor:

lucidpipe2.jpg

Bizakodásra ad okot egy Német fejlesztés:

„ A cég első és legkisebb modellje (melynek a Blue Freedom fantázianevet adták) leginkább a természetjárókat szolgálja. A karcsú turbina elfér egy hátizsákban és segítségével könnyen megoldható a mobiltelefon, zseblámpa vagy laptop töltése túrázás során. A cég nagyobb, örvényelven működő vízerőműve azonban már jelentősen hozzá tudna járulni az energiatermeléshez is: a szerkezet működési elve megegyezik a jelenleg használatos vízerőművekével, mérete azonban jelentősen kisebb. Előnye, hogy már 1,8 m-es esési magasságtól alkalmazható.”     Részletesebben:: http://www.mernokbazis.hu/cikkek/mini-v%C3%ADzer%C5%91m%C5%B1vek#sthash.sVAoeHzt.dpuf

Ezt a méretet lehetne alkalmazni a háztartásokban a tetőkön „megtermelt” energia tárolására. :)

  És ugyanakkor megjelentek érdekes, működőképes alternatívák is: a svájci Luganóban indult startup, az Energy Vault a víz és az akkumulátorok helyett a betonban bízik. Az alacsony technikai igényű, alacsony költségű projekt nagy előnye, hogy a fenti példákkal szemben bárhol könnyen megvalósítható: az ötlettől a megvalósításig mindössze 9 hónapra és kevesebb mind 2 millió dollárra volt szüksége a cégnek, ennyi idő alatt sikerült megépíteni a működő modellt, amely méretét tekintve a tervezett betonerőmű egytizedének felel meg.

  Az ötlet nagyon egyszerű: ha valamit felemelsz, azzal energiát tárolsz, ha leejted, energiát nyersz ki. Mivel a beton sokkal sűrűbb anyag a víznél, sokkal nagyobb energiát képes tárolni egy felemelt betontömb, mint egy azonos térfogatú víztározó. A „betonerőmű” egy 120 méter magas, motorokkal ellátott hatkarú daruból és a köré helyezett, a karoknál jóval mélyebben fekvő, egymásra pakolt betonhengerekből áll – ezek egyenként 35 tonnát nyomnak. Többletenergia esetén a daru felemeli a tömböket, ha pedig áramra van szüksége a hálózatnak, egy precíz szoftver segítségével a leghatékonyabb módon visszaengedi őket a földre, miközben a motor generátorként energiát termel.

   Az Energy Vault tervezett betondarujai ugyanannyi energiát (20-35 megawattóra) képesek tárolni, mint jelenleg egy átlagos akkumulátoros energiatároló, a Quartznak elmondott adat szerint ez 2000 svájci otthon egész napos ellátására elég. Hatékonyságban is az akkus tárolókhoz hasonlítható a betonerőmű: a tömbök emeléséhez elhasznált energiához képest körülbelül 85 százalékban képes visszanyerni az energiát – a lítiumionos akkuknál ez 90 százalék körüli érték.

   A következő évek eldöntik, hogy az aksi vagy a beton az erősebb: a betonos technika ellen szól, hogy a kisebb területen több energiát tárolni képes akkumulátorokat még szállítani is sokkal egyszerűbb, míg a 100 méteres átmérőjű körterületet igénylő betonerőműveket helyben kellene előállítani. Az Energy Vault ötlete mégis több szempontból veri az aksikat: az akkumulátorok maximum élettartama nagyjából 20 év, de ez idő alatt veszítenek is a kapacitásukból, ráadásul az újrahasznosításukra sem találtak még megfelelő megoldást. Ehhez képest a betonerőművek a számítások szerint 30 évig szinte karbantartás és kapacitásvesztés nélkül képesek működni, miközben részben újrahasznosított anyagokból készült tömböket használnak.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=99&v=mmrwdTGZxGk

 

Érdekesség:

A Bristoli Egyetem Cabot Intézetének kutatói egy olyan új, forradalmi erőforrás kifejlesztésén dolgoznak, mely az atomerőművekben a reakciók szabályozásához használt, már elöregedett grafitrudakból csinálna akkumulátor-gyémántokat.

Ami a gyártást illeti, a szabályozáshoz használt grafitrudak felületén képződött szénizotóp (14C) hevítésre gázzá fejlődik, illetve begyűjthetővé válik. Ez a gáz a nagy hő és az alacsony nyomás közepette válik mesterséges gyémánttá. Az izotóprétegtől megfosztott grafitrúd továbbra is sugárzó marad, azonban sokkal kisebb mértékben, ezért sokkal könnyebb a biztonságos elhelyezése is.

A mesterséges gyémántok egyik furcsa tulajdonsága, hogy radioaktív sugárzásnak kitéve elektromos áramot termelnek. Az atomerőművekből "kukázott" grafitrudak segítségével létrehozott gyémántok már alapból radioaktívak, így lényegében egyfajta akkumulátorként működhetnének.

Ami a biztonságot illeti, a radioaktív gyémántot – stílszerűen – egy újabb réteg (nem radioaktív) mesterséges gyémántréteggel fednék be, így nem csak a kifelé veszélyes radioaktivitás szűnne meg, de tovább fokozódna a hatékonyság is. A szakemberek szerint a kész gyémántakkumulátor még annyira sem lenne radioaktív, mint egy banán.

Az új erőforrással egyrészt lehetségessé válna a nukleáris hulladék egy részének újrahasznosítása, továbbá az elkészült eszköz egy olyan kisfeszültségű akkumulátor lenne, ami a vetélytársaival ellentétben még 5730 év múlva is képes lesz az eredeti teljesítményének a felét leadni. Ez a kicsivel több, mint ötezer év az alapanyagul szolgáló izotóp felezési ideje is egyben.

Forrás: futurism.com / PID.hu

 

Lakossági napenergia-tárolás: az új megoldás a zöld hidrogén

Dátum: 2022.01.17 23:47
Szerző: energiavalaszto
zöld hidrogén

 

A napelemekkel kapcsolatos egyik régi aggályra – a napsütéskor megtermelt energia tárolhatóságára – ad hathatós választ a német Home Power Solutions akár 15 000 kWh kapacitású hidrogéntároló megoldása. A Picea rendszer a tetőtéri PV-rendszerekből származó felesleges villamos energiát zöld hidrogén formájában raktározza. És közben magának a hidrogénnek a színeit is megmagyarázzuk.

A Home Power Solutions (HPS), a lakossági hidrogéntároló rendszereket gyártó német cég új megoldással bővítette termékkínálatát kereskedelmi ingatlanok és társasházak számára. A új Förster-megoldás vezérlő- és energiagazdálkodási egysége a vállalat akár 10 hidrogénalapú tároló Picea rendszerét is összekapcsolhatja. Ily módon 15 000 kWh kumulatív elektromos tárolókapacitás érhető el.

A Picea a tetőtéri PV-rendszerekből származó felesleges villamos energiát zöld hidrogén formájában tárolja. A rendszer az elektrolizátoron és az üzemanyagcellán kívül egy 20 kWh-s akkumulátort is tartalmaz a rövid távú tároláshoz. Szükség esetén hulladékhőt is felhasznál. A gyártó szerint a rendszer nem tudja egész évben fedezni az áramellátást, de képes csökkenteni a fűtési költségeket. A kereskedelmi ingatlanokban és a többlakásos házakban a fogyasztók még télen is teljes mértékben ki tudják használni a napenergiát, köszönhetően a tesztelt, egész évben használható áramtároló rendszer rugalmas skálázásának.

picea-belul

Picea: Otthoni áramellátási megoldások. Fotó: Home Power Solutions

A tároló neve (Förster, németül erdész) és a Picea (a lucfenyő latin elnevezése) egyaránt arra utal, hogy a rendszer évente három tonna CO2-t takarít meg, vagyis akár 130 lucfenyőt is. Mivel a vezérlőegység akár 10 Piceát is képes kezelni egyszerre, így úgymond egy egész „erdőt” gondoz.

Az első Förster egység már üzemel is, a Josef Küpper Söhne GmbH Bonn melletti központjában. Az elektromos áramot a tetőn és az épület homlokzatán átívelő 98 kW-os napelemsor biztosítja.

„Független és tiszta energiaellátásra törekszünk ügyfeleink és magunk számára, mert megérett az idő a szén-dioxid-mentes társadalomba lépésre” –mondta Josef Küpper Söhne ügyvezető igazgató, Peter Küpper. 

De mi is az a zöld hidrogén – és milyen színekben készül még?

Zöld hidrogén alatt a karbonmentes (zöld) áramforrásból víz bontásával és elektrolízis segítségével előállított H2 molekulát értjük. Megkülönböztetünk még szürke és kék hidrogént – a folyamat mindkét esetben fosszilis energiahordozóból, metán (földgáz) vagy kőszén reakciójából indul. 

Az ipari hidrogéntermelés nem új keletű. Már a múlt század elején ismerték a gyártás legtöbb ma is használt eljárását. A publikum is ismerte már a hidrogént, ha másból nem, hát a Zeppelin LZ 129 Hindenburg léghajójának 1937-es katasztrófájából, amit a hidrogéngáz látványos berobbanása okozott.

A globális hidrogéngazdaság napjainkban évi 100 milliárd dollár feletti értéket termel mintegy 120 millió tonna hidrogén (ebből 75-80 millió tonna nagy tisztaságú hidrogén) előállításával. A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint a hidrogén-előállítás a világ energiaszükségletének 4 százalékáért felelős. A megtermelt hidrogén 55 százaléka az ammóniaszintézishez szükséges, ami a műtrágyagyártás alaplépése, 25 százalékot a finomítói szektor használ el, míg 10 százalékából vegyipari alapanyagot, metanolt gyárt az emberiség. 

A termelés 99 százaléka jelenleg szürke hidrogén, vagyis földgáz és kőszén felhasználásával és szén-dioxid kibocsátásával gyártott H2. Ennek az oka, hogy messze ez az eljárás a legolcsóbb: egy kilogramm előállítása a fosszilis alapanyag árától függően jelenleg 1-1,8 dollár. A zöld hidrogén ezzel szemben 2,5-6,8 dollárba kerül kilogrammonként. Szerencsére a helyzet javulhat: az olcsóbb megújuló energia, a nagyobb mérethatékonyság és jobb elektrolízis következtében akár 30 százalékkal is csökkenhet utóbbi költsége.

 

 

Jönnek az új japán LAB-szuperakkumulátorok – levegőbe repítenek



 

Egy japán kutatócsoport olyan új lítium-levegő akkumulátort (LAB) fejlesztett ki, amely lakossági áramtárolásra, elektromos járművekre, drónokra és internetes eszközökre (IoT) egyaránt alkalmazható lenne.

Az elmúlt években megnőtt az igény a nagy energiasűrűségű, újratölthető akkumulátorok fejlesztése iránt. Bár az 1991 óta használt hagyományos Li-ion akkumulátorok (LiB) sokáig jól kiszolgálták a piaci igényeket, energiasűrűségük nem felel meg a fejlett energiatároló eszközök, például az új generációs járművek és repülő tárgyak (drónok, pilóta nélküli légi járművek) követelményeinek, mert nappal lassan töltődnek, éjszaka pedig lemerülnek. 

A lítium-levegő akkumulátorok (LAB), amelyek a LiB-ek energiasűrűségének 2-5-szörösét képesek elérni, a következő generációs újratölthető akkumulátorok potenciális jelöltjei a fenti alkalmazási területeken. Az elmúlt néhány évtizedben anyagtudományi szempontból óriási előrelépés történt a LAB-technológiában, ahogyan ezt  a most bemutatott japán akkumulátor is igazolja.

A lítium-oxigén vagy lítium-levegő akkumulátor (LAB) a mai energiatárolási technológiák fejlesztésének egyik módja a sok közül. A lítium- és más fém-levegő akkumulátorok előnyt élveznek a kutatásokban, mivel nagy energiasűrűségűek; ám az alacsony hatásfok és a rossz ciklus-élettartam eddig akadálynak bizonyult az ilyen technológiák fejlesztése során.

Ezt szem előtt tartva a Japán Nemzeti Anyagtudományi Intézet és a Softbank tudósai újratölthető lítium-levegő akkumulátort fejlesztettek ki. Azt állítják, hogy energiasűrűsége jóval meghaladja a hagyományos lítium-ion akkumulátorokét.

litium-belso

A többi LAB-fejlesztéshez hasonlóan a japán konzorcium akkumulátora is lítiumra támaszkodik a negatív elektródánál és oxigénre a pozitív porózus szénelektródánál. Az eszközt 10 db 4x5 centis egyrétegű cella és 2x2 centis elektróda alkotja.

„A konfigurációban az oxigént vízszintes irányban kell szállítani a gázdiffúziós rétegben” – magyarázták a tudósok. „Majd tovább függőlegesen, hogy áthaladjon a pozitív elektróda teljes részén.”

Szobahőmérsékleten üzemeltetve a bajnok akkumulátor 500 Wh/kg energiasűrűséget mutatott, a jelenlegi lítium-ion akkumulátorok kétszeresét. Az energiasűrűség és a ciklusszám tekintetében e teljesítmény a világon a legmagasabb.

„Bár számos jelentés bizonyítja a LAB sikeres működését több mint 100 cikluson keresztül, energiasűrűségük a gyakorlati cella szintjén alacsonyabb volt, mint 50 Wh/kg. A 300 Wh/kg energiasűrűségű LAB-ok ciklusszáma viszont 20 alatt maradt” – publikálták a közelmúltban a  Materials Horizons tudományos folyóiratban.

(Forrás: pubs.rsc.org)

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 3
Heti: 8
Havi: 128
Össz.: 64 760

Látogatottság növelés
Oldal: Energiatárolás
Laci oldala - © 2008 - 2024 - ami-erdekel.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »